makijaż
Porady

Dlaczego makijaż permanentny się nie przyjął?

Dlaczego makijaż permanentny się nie przyjął? To pytanie zadaje się niejedna kobieta. Choć jest to zabieg trwały, to z czasem jego efekt zaczyna zanikać. Trwałość zależy od wielu czynników. Wymienić można tu choćby metabolizm skóry, styl życia, higienę czy ogólny stan zdrowia. Dlatego u niektórych z pań makijaż permanentny utrzymuje się przez wiele lat, u innych krócej, a jeszcze u innych po prostu się nie przyjmuje. Jakie są dokładnie powody tego, że makijaż permanentny się nie przyjął?

Reakcja alergiczna

Jedną z przyczyn może być reakcja alergiczna. Taka sytuacja może mieć miejsce zwłaszcza wtedy, kiedy makijaż wykonywany był przy zastosowaniu pigmentów niskiej jakości. Wiedzieć trzeba, że jakość środków odgrywa tu bardzo znaczącą rolę. Produkty dobrej jakości cechuje to, że są one antyalergiczne. Nie zawierają także w swoim składzie żadnych metali ciężkich. Jeśli makijaż wykonany został przy użyciu niskiej jakości pigmentów, wówczas dojść może do reakcji alergicznej. Oznacza to, że organizm będzie robić wszystko, aby usunąć ze skóry zastosowany preparat.

Brak dopigmentowania

Odpowiadając na pytanie, dlaczego makijaż permanentny nie przyjął się, wspomnieć trzeba o braku dopigmentowania. Zabieg makijażu permanentnego zawsze powinien się składać z dwóch wizyt. Druga polega na wykonaniu odpowiedniej korekty. Powinna się odbyć mniej więcej po 8 tygodniach od pierwszej. Celem korekty jest wzmocnienie efektu zabiegu i jego utrwalenie. Jeśli pominie się drugą wizytę, wówczas makijaż permanentny może się po prostu nie przyjąć. Efekty bardzo szybko zaczną zanikać.

Niestosowanie się do zaleceń kosmetyczki

Inną częstą przyczyną niepowodzenia zabiegu jest to, że osoba, która mu się poddała, nie stosuje się do zaleceń pozabiegowych. Po wykonaniu makijażu permanentnego w Bielsku-Białej czy innej miejscowości zawsze otrzymuje się listę konkretnych wskazań co do tego, jak postępować po zabiegu. Jednym z takich zaleceń jest to, aby przez następne dwa tygodnie pielęgnować obszar pigmentowania z należytą starannością i higieną. Przede wszystkim skóra nie powinna być myta mydłem. Unikać należy również opalania oraz gorąca. Mowa tu choćby o gorących kąpielach, saunie czy solarium. Jeśli nie będzie się stosowało do tych zaleceń, wówczas liczyć trzeba się z tym, że makijaż permanentny niestety się nie przyjmie.

Infekcja

Czy makijaż permanentny może się nie przyjąć? Niestety tak, a przyczyną takiego stanu rzeczy może być infekcja. Dlatego tak ważne jest, aby zabieg wykonać w sprawdzonym i profesjonalnym salonie kosmetycznym. W takim miejscu można mieć pewność, że stosowane są najwyższe standardy w zakresie higieny. Dzięki temu ryzyko infekcji będzie minimalne. Niestety, do zakażenia może także dojść już po zabiegu. Mowa tu o sytuacji, w której dojdzie do nadkażenia obszaru pigmentowanego. Dlatego koniecznie zadbać należy o czystość wszystkiego, co ma styczność z twarzą. Są to ręce, ręczniki czy pościel. Wszystko po to, aby uniknąć infekcji. Jeśli bowiem do niej dojdzie, skóra pozbędzie się pigmentu.

Preparaty złuszczające skórę

Trzeba wiedzieć, że wpływ na to, czy makijaż permanentny się przyjmie, ma również fakt stosowania preparatów kosmetycznych złuszczających skórę. Oznacza to, że przez okres kilku tygodni od zabiegu takich kosmetyków absolutnie stosować nie można. Co więcej, po kilku tym czasie ich stosowanie powinno być umiarkowane. Istotne jest przy tym, aby omijać pigmentowane miejsca na twarzy. Korzystanie z kosmetyków złuszczających skórę zaraz po zabiegu niestety sprawi, że efekt szybko zacznie zanikać.

Makijaż permanentny – dlaczego się nie przyjął?

Jak zatem widać, przyczyn nieprzyjęcia się makijażu permanentnego może być wiele. Wspomniano o reakcji alergicznej, braku korekty, niestosowaniu się do zaleceń, infekcji czy o korzystaniu ze środków złuszczających skórę. Na koniec dodać można jeszcze jedną przyczynę. Mowa tu o chorobie i przyjmowaniu leków. Niestety, makijaż permanentny może się nie przyjąć u osób chorych na nowotwór i przechodzących chemioterapię oraz u tych przyjmujących leki rozrzedzające krew.