autoklaw
Porady

Czym jest autoklaw kosmetyczny? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zakładanie salonu kosmetycznego wiąże się z poniesieniem wydatków na sprzęt i meble niezbędne do funkcjonowania gabinetu. Jednym z ważniejszych elementów tego wyposażenia jest bezspornie autoklaw kosmetyczny. Czym tak właściwie jest autoklaw, w jakim celu się go stosuje oraz jakie cechy warto brać pod uwagę przy jego zakupie?

Czym jest autoklaw kosmetyczny? Po co się go używa?

Autoklaw kosmetyczny to profesjonalne urządzenie do gabinetu urody, którego celem jest sterylizacja narzędzi wielorazowego użytku, takich jak np. głowice urządzeń, cążki, omegi, dłutka. Ma postać zbiornika, który z zewnątrz na ogół ma kształt prostopadłościanu. Proces sterylizacji narzędzi w autoklawie odbywa się pod podwyższonym ciśnieniem z zastosowaniem pary wodnej. Sterylizacja w autoklawie kosmetycznym umożliwia skuteczne wyeliminowanie groźnych mikroorganizmów i zapewnia jałowość narzędzi.

Autoklawy podzielone są na różne klasy urządzeń. W gabinetach kosmetycznych powszechnie używane są autoklawy klasy B, które zapewniają optymalny poziom bezpieczeństwa. Ceny autoklawów kosmetycznych są zróżnicowane, zależą w dużej mierze od marki urządzenia, jego pojemności, wyboru programów, a także sposobu generowania raportów.

Co brać pod uwagę podczas zakupu autoklawu klasy B?

Jest wiele parametrów, które będą ważne dla gabinetu podczas zakupu autoklawu kosmetycznego. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim:

  • pojemność autoklawu
  • wymiary autoklawu
  • sposób rejestrowania raportów

Najpopularniejsze pojemności autoklawów kosmetycznych to 8, 12, 18 i 22 litry. Autoklawy ośmiolitrowe i mniejsze nie wymagają zgłaszania ich do Urzędu Dozoru Technicznego, przez co są chętnie wybierane przez gabinety kosmetyczne. Może się jednak zdarzyć, że wewnętrzna komora autoklawu o pojemności 8 l będzie po prostu zbyt mała. Dotyczy to zwłaszcza wielostanowiskowych gabinetów, w których w codziennej eksploatacji są dziesiątki narzędzi wielorazowych. Wówczas zakup autoklawu o większej pojemności jest jak najbardziej wskazany. Pomiędzy autoklawami o pojemnościach 12 l i 18 l często nie ma dużych różnic w wymiarach zewnętrznych – bywa, że różnią się one jedynie pojemnością samej komory.

Wymiary zewnętrzne autoklawu kosmetycznego to również parametr, którego nie wolno lekceważyć. Należy mieć na uwadze, że zarówno z tyłu, jak i bezpośrednio nad autoklawem trzeba zostawić odpowiednio dużo miejsca, by umożliwić właściwą wentylację. Warto uwzględnić ten margines podczas zakupu, tak aby w ostatecznym rozrachunku blat, na którym stać będzie autoklaw kosmetyczny, nie okazał się zbyt wąski.

Ostatnią kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, są raporty. Z każdej sterylizacji należy posiadać raport potwierdzający jej przeprowadzenie. Możliwości wydruku i archiwizacji są różne. Starsze i tańsze typy autoklawów nie posiadają drukarki, więc wymagają zakupu zewnętrznego urządzenia lub zapisywania danych o cyklach w specjalnym zeszycie. Nowsze autoklawy kosmetyczne posiadają już drukarki termiczne, co jest dużym udogodnieniem i pozwala zautomatyzować proces. Ciekawym rozwiązaniem są także autoklawy kosmetyczne z wejściem na USB, co umożliwia przechowywanie raportów np. na przenośnym nośniku danych. To wygodny i bezpieczny sposób archiwizacji procesów, który docenią wielbiciele nowoczesnej technologii.